Filtrování tekutých látek, zejména v chemickém a potravinářském průmyslu a také ve vodohospodářství – ale nejen v nich. Prakticky výhradně jsou vyráběny z nerezavějících oceli 1.4301, výjimečně však i z neželezných materiálů. Úmyslně neuvádíme žádné rozměrové tabulky, konkrétní provedení je vždy přizpůsobeno specifickým požadavkům zákazníka.
Charakteristickým konstrukčním prvkem je kombinace děrovaného plechu na vnější straně a jemné technické tkaniny na straně vnitřní. Děrovaný plech určuje tvar filtru a zároveň má nosnou funkci. Pro dosažení co největší volné plochy jsou voleny díry se čtvercovým tvarem.
U tohoto typu filtru je jako pracovní plocha použita technické tkanina ve více vrstvách a s charakteristickým krepovitým tvarem v příčném řezu . Tento tvar vede k výrazně větší filtrační ploše než u filtru válcového. V polovině výšky bývá umístěn zpevňující kroužek.
Filtr je zhotoven z technických tkanin hrubšího charakteru s okatostmi od 0,6 do 2,0 mm. Je samonosný, pouze ve spodní části může být umístěn zpevňovací kroužek.
Filtr je zhotoven z několika vrstvev technických tkanin různých vlastností. Nejjemnější tkanina je ve vnitřní vrstvě.
Omlouváme se příznivcům major Hulihanové a ostatních ze seriálu MASH, ten první výraz nás zajímá poněkud více. V některých oborech je totiž hustota (jemnost) filtr definována jednotkou MESH – jde o počet ok na čtvereční palec. Jednotka přitom neříká nic o skutečných vlastnostech tkaniny, z níž je filtr zhotoven. Paradoxně tak tomuto zadání mohou vyhovovat různé kombinace okatostí a průměrů drátu tkanin. Nicméně to většinou nevadí.