Náš výrobní program představuje určitou výseč ze sortimentu možných sítových ploch zejména pro vibrační třídiče (ale nejen pro ně); výseč sice ohraničenou, o to ale zajímavější. Pod pojmem síto zde nerozumíme vlastní technickou tkaninu, drátěné síto nebo obecně nějaký perforovaný materiál, nýbrž výrobek (s použitím těchto materiálů), který se upevňuje v třídiči a tvoří jeho stěžejní část. A jako vždy u formy euroVAMEX se jedné i zde o nerezové materiály.
Kruhová síta pro všechny typové řady a velikosti kruhových třídičů firmy ALLGAIER a pro analogické třídící stroje jiných firem. Sortiment zahrnuje i variantní provedení pro různé způsoby oklepu a čištění sít (kroužky, kartáčky, ultrazvuk atp.). Patří do skupiny tzv. plochých sít.
Tato síta jsou také vyráběna technologií plochých sít, rámečků mají ale jiný tvar – obdélníkový, trojúhelníkový, tvar kruhové výseče atp.
Vlastní štěrbinové síto je nás pouze výchozím polotovarem. Pro upnutí v třídiči je nutné síto opatřit rámečkem či jinou vhodnou konstrukcí. Ve stroji jsou pak síta upevňována pomocí lišt a klínů nebo pomocí šroubovaných lišt.
Technická tkanina či jemné drátěné síto, opatřené falci pro podélné či příčné vypínání. Síta pro podélné vypínání jsou osazována bočním těsnicím pryžovým či silikonovým profilem typu křidélko.
Kruhová a tvarová síta (pro zvídavější)
Kvalita třídění a životnost sít jsou dva zásadní parametry vibračního třídiče. Oba jsou v největší míře závislé na způsobu upnutí síta. Nejmodernější způsob představují plochá síta z technické tkaniny (či jemného drátěného síta), spojené v předepnutém stavu s jacklovým rámečkem. Síto je pak v třídiči nějakým způsobem uchyceno; neřeší se však již jeho vlastní vypnutí. Srovnatelné vypnutí není žádným jiným způsobem dosažitelné. Jako první začali tuto technologii používat výrobci kruhových třídičů, posléze se začala používat i u sít jiných tvarů. Pro omezení zanášení může být sítovina zespodu oklepávána kuličkami či různými kroužky. Tyto elementy jsou umístěny na další hrubší ploše, která může být s rámečkem síta spojena. V takových případech pak mluvíme o sítových kazetách. Vyšší cena je vyvážena výrazně vyšší životností síta, která ve výsledném efektu vede k celkově nižším nákladům při použití těchto sít.
Štěrbinová síta (pro zvídavější)
Pracovní plochu štěrbinových sít tvoří ocelový drát s klínovitým profilem, směrem od plochy, která přichází do styku se zpracovávaným materiálem , se štěrbina rozšiřuje. Síta se používají pro nejrůznější aplikace v potravinářství a chemii (odvodňování, zahušťování, sušení, protlačování); v konkrétních aplikacích jsou zpravidla jiným typem sít obtížně nahraditelná. Pro odvodňování jsou používána i v těžších průmyslových oblastech. Síta existují ve svařovaném a smyčkovém provedení. Šířka štěrbiny se pohybuje od cca. 0,15 mm a na celém sítě je ve velmi úzkých tolerancích dodržována.
FALCOVANÁ SÍTA (pro zvídavější)
Technologie plochých sít je používána zejména při velmi malých okatostech sítoviny. Pro hrubší síta se používá vypínání pomocí falců. Dvě strany sítoviny jsou opatřeny zahnutým lemem z tenkého plechu. Pomocí napínacích lišt nebo jiných mechanismů jsou pak vypnuta ve třídíči. Přitom je nutné, aby síto bylo v třídiči podepíráno, podpory musí být uspořádány v oblouku. Tuto formulaci přesně vystihuje úžasný slangový výraz „bombírung“. V zásadě mohou být napínací lemy rovnoběžné s tokem materiálu (příčné vypínání) nebo k němu kolmé (podélné vypínání). Tuto teoretickou vložku zakončeme konstatováním, že existuje několik standardně používaných tvarů falce.